Loading...

ابروی مردان با افزایش سن پرپشت تر می شود


یافته های دانشمندان نشان می دهد که ابروی مردان با بالا رفتن سن تحت تأثیر اثرات هورمونی پرپشت تر می شود و این اتفاق در زنان نمی افتد.

یافته های دانشمندان نشان می دهد که ابروی مردان با بالا رفتن سن تحت تأثیر اثرات هورمونی پرپشت تر می شود و این اتفاق در زنان نمی افتد.

به نقل از livescience، حتما برخی مردان سالمند را دیده اید که ابروهای پرپشتی دارند که حتی تا روی چشم های آنها را هم گرفته است و حتی مویی که در گوش آنها رشد می کند، آنقدر بلند می شود که گویی هیچ وقت از رشد نمی افتند. در حالی که بسیاری از مردان موی روی سر خود را از دست می دهند، عده ای هستند که موی ابرو، گوش و بینی آنها با بالا رفتن سن به طور عجیبی رشد می کند.

در مقابل، موی زنان از جمله موی ابروی آنها با افزایش سن نازک تر می شود. محققان به این موضوع پرداخته اند که چرا موی ابروی مردان با بالا رفتن سن پرپشت تر و ضخیم تر می شود اما در زنان دقیقا اتفاق عکس رخ می دهد. 

یافته های علمی بیانگر آن است که موهای مردان تحت تأثیر سطح بالای هورمونی به نام تستوسترون است که با افزایش سن این تأثیر بیشتر می شود. این هورمون ها به مرور زمان اثرات بالقوه ای روی فولیکول های مو می گذارند. به گزارش سیناپرس، در مقابل، هورمون استروژن که رشد و قطر موها را افزایش می دهد، بعد از یائسگی در زنان کاهش می یابد. 

درواقع، نقاطی که مو رشد می کند، سرعت رشد موها و بافت و رنگ آنها براساس ژنتیک، سن، نوع تغذیه، سلامت و جنسیت هر فرد تعیین می شود. اما با بالا رفتن سن، هورمون ها و واکنش های مختلف بدن نسبت به هورمون ها عامل اصلی تفاوت بین زنان و مردان از نظر رشد موها هستند. 

تمام موهای بدن از نقطه فولیکول رشد می کنند. این فولیکول ها سه فاز چرخه حیات شامل فاز رشد (آناژن)، فاز دو هفته ای انتقال (کاتاژن) و فاز خواب چند ماهه (تلوژن) دارند. به گزارش سیناپرس، بعد از این که فولیکول های مو وارد فاز خواب یا تلوژن می شوند، موها ریزش پیدا می کنند که به آن فاز اکسوژن هم می گویند. سپس این فرآیند در فاز آناژن شروع می شود.

 

موها در بخش های مختلف بدن به دلیل طول متفاوت فازها رشد می کنند. موی سر بلندترین فاز آناژن را دارد که بین 2 تا 7 سال طول می کشد. با وجود این، موهای ابرو و دیگر نقاطی که مو روی آن رشد می کنند متفاوت اند. هر چه فاز آناژن فولیکول کوتاه تر باشد، موهای آن قسمت از بدن در هنگام خواب کوتاه تر می شوند. ابرو فاز آناژن کوتاهی حدود 30 روز دارد. 

این دوره رشد کوتاه با یک مرحله استراحت طولانی همراه می شود که بیانگر این مطلب است که چرا موهای ابرو یک سانتی متر یا کم تر رشد می کنند. اگر فاز آناژن طولانی تر بود، افراد باید از قیچی برای کوتاه کردن ابروهای خود استفاده می کردند. کاری که برای برخی افراد در سنین بالا رخ می دهد. 

طول فازهای مختلف و نیز چرخه رشد مو و نیز ساختار فولیکول مو تحت تأثیر هورمون های بدن هستند. مردان اغلب سطح بالایی آندروژن به ویژه تستوسترون دارند در حالی که در زنان میزان آندروژن کم تر است. این آندروژن دلیل اصلی رشد سریع تر مو در مردان است. 

در دوران بلوغ، آندروژن مسئول رشد مو در نقاطی چون صورت، بازوها و کمر است. این هورمون ها در قسمت های جنسی مانند نواحی تناسلی، سینه، صورت و زیربغل در دوران بلوغ نقش مهمی دارند و باعث تحریم رشد موها می شوند. 

برچسب ها: ابروی مردان