Loading...

اشتباهات بزرگ شما در آشپزی و آماده سازی غذا


اشتباهاتی در آشپزی وجود دارد که شاید به عقیده برخی از افراد اشتباه کوچکی باشد اما بسیار تاثیرگذار در پخت و آماده سازی غذا خواهد بود.

همه خانم ها آشپزی را دوست دارند و آن را به عنوان یک کار مورد علاقه در خانه برای همسر و فرزندان انجام می دهند اما مواردی وجود دارد که بهتر است آنها را رعایت کنید تا آشپزی بی نقص تری داشته باشید ؛ اشتباهات رایجی در زمینه آماده سازی غذا وجود دارد که باعث می شود تا کیفیت غذا پایین بیاید و آن طور که باید از غذا لذت نمی برید که در این بخش به چند مورد از آنها می پردازیم.

اشتباهاتی ریز ولی تاثیر گذار در پخت و آماده سازی غذا

نخواندن دستور العمل های موجود قبل از شروع:

در عصر ما دسترسی به دستور ، مواد تشکیل دهنده به خصوص اگر در حال مطالعه آنلاین باشید آسان است می توانید با اجتناب از عادت عمومی در ایجاد فرضیات، تخصص آشپزی را افزایش دهید برای اینکه به خودتان بهترین فرصت موفقیت را بدهید دستورالعمل را به طور کامل بخوانید البته قبل از زمان شروع کار نه تنها می دانید چه چیزی برای غذا مورد نیاز است همچنین خواهید دانست که چقدر بودجه نیاز دارید.

استفاده از تخته برش نامناسب:

مطمئنا تخته های کوچک برش بامزه هستند، اما صرفنظر از تکه کردن چند دانه توت فرنگی و یا آماده کردن یک چاشنی برای نوشیدنی، آن قدرها هم مفید نیستند.

نکته :فضای کافی برای کار به خودتان بدهید، و اطمینان حاصل کنید که تخته برش برای این کار به اندازه کافی بزرگ است. شکستن و خرد کردن خیلی راحت تر است تا اینکه همه چیز روی تخته خیلی کوچک باشد.

استفاده از چاقوی نامناسب از اشتباهات آشپزی :

قبل از این که چاقو را بردارید فکر کنید که از آن چه استفاده می کنید چیزی کوچک مثل سیر را خرد می کنید؟ یا آیا شما با چیزی بزرگ تر مثل یک مرغ کامل سر و کار دارید؟ ممکن است بخواهید با چاقویی که دوست دارید مواد غذایی را خرد کنید.

نکته :همیشه از چاقوی مناسب برای خرد کردن استفاده کنید. به کارد آشپزی خود به عنوان یک چاقوی جامع فکر نکنید. در آشپزخانه خانگی، این ابزار زمانی که در حال برش گوشت، میوه و سبزیجات هستید تفاوت دارد با چاقوی دندانه دار نان را تکه تکه کنید.

اشتباهات پخت و پز

استفاده کردن از چاقوی نامناسب 

استفاده از میزکارشلوغ:

نه تنها وقتی فضای کاری شلوغ داشته باشید، کارایی کمتری خواهید داشت، اما این کار شما را در معرض خطر بالاتری از آلودگی غذا قرار می دهد.

نکته :محیط کار تمیز این امکان را می دهد که کارهای بیشتری را سازماندهی و زمان را صرفه جویی کنید.

افزودن مواد اولیه به ماهی تابه سرد:

در اغلب موارد، بهتر است ماهی تابه را گرم کرده و سپس روغن و غذا را اضافه کنید اما برخی افراد روغن و غذا را به ماهی تابه اضافه می کنند و بعد روی اجاق گاز قرارمی دهند غذا هرگز نباید داخل ماهی تابه سرد باشد مواد تشکیل دهنده روغن و یا کره را خیس می کنند و به احتمال زیاد به تابه می چسبند.

نکته :دقت کنید که ماهی تابه و روغن قبل از اضافه کردن مواد لازم به ماهی تابه داغ باشند ماهی تابه داغ از چسبیدن به غذا جلوگیری می کند.

پخت گوشت مستقیما زمانی که از یخچال خارج می کنید:

مهم نیست که گوشت گاو، گوساله، مرغ و یا ماهی است هرگز نباید مستقیما از یخچال یا فریزر داخل فر یا کباب پز یا توری داغ قرار بگیرند نتیجه یک تکه گوشت است که ممکن است کاملا نپخته باشد.

نکته :گوشت و ماهی را از یخچال بیرون آورید و بگذارید در دمای اتاق حدود 15 تا 20 دقیقه بماند رساندن پروتئین به دمای اتاق این اجازه را می دهد تا یکنواخت بپزد.

مزه دار نکردن غذا هنگام پخت:

فراموش کردن غذا به عنوان آشپز شما را با غذایی که بی مزه، بی مزه و نامتعادل است ترک می کند. این یک ضربه بزرگ به غذایی است که در غیر این صورت می تواند واقعا خوش مزه باشد.

نکته :طعم دار کردن تمام مواد غذایی در یک ظرف غذا را خوش طعم تر می کند و اینکه تمام مواد طعم یکدیگر را می گیرند.

اشتباهات رایج آشپزی

مزه دار نکردن غذا هنگام پخت از اشتباهات رایج آشپزی 

شلوغ کردن تابه از اشتباهات آشپزی :

وقتی بیش از حد ماهی تابه را شلوغ کنید نه تنها درجه حرارت پایین می آید بلکه رطوبت زیادی وجود دارد که به جای خشک شدن، منجر به بخار می شود هم چنین منجر به پخت غیر یکنواخت می شود.

نکته :از ماهی تابه سایز مناسب برای مقدار غذایی که دارید می پزید استفاده کنید زمانی که مشغول پخت گوشت هستید، مطمئن شوید که هیچ یک از این مواد لمس نمی شوند باید بین آن ها فضایی وجود داشته باشد.

مزه نکردن غذا هنگام پخت از اشتباهات آشپزی :

آشپزی بدون چشیدن مانند نوشتن یک کتاب بدون بازخوانی است و اینکه صبر کنید تا زمان شام روی میز قرار بگیرد ممکن است طعم خوب و دلخواه را نداشته باشد .

نکته :غذا را هنگام پخت بچشید و چاشنی و ادویه بیشتری را در صورت لزوم اضافه کنید از دوباره مزه کردن غذا نترسید.

استراحت ندادن گوشت پس از پخت:

گرسنه هستید و میل دارید سریعتر غذا بخورید اما اگر سریع بعد از بیرون آورن گوشت از فر بخواهید غذا را میل کنید آب آن روی تخته یا بشقاب پخش خواهد شد.

نکته :گوشت روی اجاق پخته شود یا کباب پز بگذارید حداقل پنج دقیقه در دمای اتاق بماند.

نرم و له شدن سبزیجات :

مساله زمانبندی در اینجا اهمیت دارد چون سبزیجات اغلب قبل از سایر غذاها آماده می شوند سبزیجات را به آب جوش یا بخارپز برای تنها سه تا هفت دقیقه اضافه کنید. لوبیا سبز، مارچوبه، هویج، گل کلم و کلم بروکسل همگی رنگ پر طراوت با یک بافت ترد خواهند ساخت، اما اگر قرار است با حرارت کم آب پز یا بخار پز شوند در نتیجه نرم و له خواهد شد.

زمانی که پخت را تمام کردید، سبزیجات را در ظرف آب یخ فرو کنید و یا زیر آب خیلی سرد بگیرید تا فرآیند پخت وپز را متوقف کنید. سبزیجات را در ظرف غذا بریزید و آن را با فویل بپوشانید و تا زمان سرو گرم نگه دارید.

اشتباهات در پخت و پز

اشتباهات رایج در پخت و آماده سازی غذا 

پلاسیدن شدن سالادها :

سالادها به خصوص سالاد سبزیجات بعد گذشت ساعاتی پلاسیده می شود و شکل اولیه خود را از دست می دهد.

برای حفظ طعم و ظاهر سالاد به نکات زیر توجه کنید :

اگر سبزیجات را شستید، باید قبل از مخلوط کردن سالاد ،خشک شوند چون آب اضافی به سس مزه آبکی می دهد وسالادهایی که روغن دارند روغن روی آب می ماند و با مواد ترکیب نمی شود.

زمانی که سالاد درست شد، سس را تا قبل از سرو اضافه نکنید. در تهیه سالاد، سس را در کنار کاسه بریزید این کار از ترکیب سس با سالاد جلوگیری می کند. خنک بودن سالاد قبل از سرو باعث می شد سبزیجات تازه تر به نظر برسند.

استفاده از روغن نامناسب :

اگر در تلاش برای طبخ غذایی متعادل هستید احتمالا روغن های سالم را در آشپزی خود گنجانده اید. با این حال، روغن های سالم مثل روغن زیتون نقطه دود کمی دارند و می توانند ستون های زیادی از دود را وقتی که در حرارت بالا قرار می گیرند، تولید کنند بدتر از این، روغن سالم در زیر گرما تجزیه می شود و سپس ناسالم می شود. چند نکته قبل از خرید روغن های طبخ را در نظر بگیرید:

روغن را براساس تنها دو عامل انتخاب کنید:طعم و نقطه دود. ابتدا در نظر بگیرید که می خواهید از آن برای سالاد سبزیجات، یا برای سرخ کردن یا پخت استفاده کنید. روغن تصفیه نشده نقطه دود پایین تری خواهد داشت، که آن ها را برای پخت با حرارت زیاد نامناسب می سازد. با این حال، آن ها معمولا پر از طعم غنی هستند، که برای سس سالاد و یا سبزیجات مناسب است.

زیتون ، گردو، بذر کتان، آووکادو، یا روغن بادام همگی انتخاب های متفاوت با یک طعم متمایز هستند که ممکن است برای ارتقای مزه سالاد به کار رود. گزینه های خوب دیگر با طعم خنثی ترهسته انگور یا روغن کانولا هستند.

برای پخت یا سرخ کردن، روغن تصفیه شده با یک نقطه دود بالا انتخاب بهتری است روغن با مزه خنثی انتخاب کنید. پیش از این هم دربخش نکات خانه داری نمناک اشاره شد که روغن کنجد ممکن است برای سرخ کردن غذاهای آسیایی عالی باشد، اما طعم غنی آن برای پخت کیک مناسب نیست.

کنجد و نارگیل به شدت روغن های طعم دار با نقاط دود بالا هستند. روغن های سالم که در حرارت بالا ثابت باقی می مانند و دارای مزه، طعم خنثی، دانه کلزا، بادام زمینی، آفتابگردان هستند. از روغن ذرت با سطح بالای چربی های اشباع شده و روغن سویا اجتناب کنید متاسفانه این فرآیند همچنین چربی های ترانس را ایجاد می کند که برای افراد سالم نیستند.

آب کردن کره :

مقداری کره را ببرید و روی بشقاب قرار دهید اجازه دهید در دمای اتاق به مدت 5 دقیقه بماند، سپس طبق دستور عمل کنید. جنبه دیگر این است که کره خیلی نرم است اگر اینطور است، فقط آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه در یخچال بگذارید تا سفت شود.

آب کردن کره

آب کردن کره 

روش صحیح آب پز کردن تخم مرغ :

تخم مرغ را به آب جوش اضافه کنید و در آب داغ قرار دهید به جای اینکه آن ها را در آب سرد قرار دهید سپس آن را از آب خارج کنید اینکار به جداسازی پوسته تخم مرغ کمک می کند. اضافه کردن یک یا دو قاشق سوپ خوری سرکه سفید با کمی نمک تفاوت ایجاد می کند هر یک قاشق چای خوری برای سه عدد تخم مرغ کافی است.

خیلی نپزید و زمانی که پخت تمام شد سریعا آن را در آب سرد قرار دهید اجازه دهید که 15 دقیقه قبل از این که پوست را جدا کنید، خنک شود. از تخم مرغ تازه استفاده نکنید. اگر تخم مرغ محلی می خرید اجازه دهید10 تا 14 روز بماند چون تخم مرغ تازه همیشه به پوست چسبیده خواهد شد.

پختن بیش از حد پاستا از اشتباهات آشپزی:

پاستا بافت ظریفی دارد و خیلی زود خمیر می شود یک بسته پاستا را در یک و نیم لیتر آب جوش بریزید و هم بزنید تا رشته های ماکارانی بهم نچسبند همیشه بیاد داشته باشید ماکارانی را در قابلمه ای بزرگ بجوشانید.

ندادن زمان پخت به برنج :

برنج یکی از رایج ترین دانه هایی است که در بخش بزرگی از جمعیت جهان خورده می شود، با این حال، پختن یک ظرف برنج کرکی، یکی از چالش های بزرگ بسیاری از آشپزها است که از برنج شفته شکایت می کنند. برنج را به طور کامل زیر آب سرد قرار دهید تا هر عامل آسیاب و نشاسته مازاد شسته شود.

مطمئن شوید که قابلمه در مناسبی دارد و به محض این که آب شروع به جوشیدن می کند، حرارت را به آرامی کاهش داده و در را آن را باز بگذارید برنج سفید را 20 دقیقه و برنج قهوه ای را 30 دقیقه بپزید. زمانی که زمان پخت بالا می رود، حرارت را خاموش کرده و به برنج اجازه دهید تا 10 دقیقه دیگر بخار کند این دوره استراحت بخار را به دام انداخته و پخت را تمام کند.


منبع:نمناک


تاریخ انتشار: ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸
لینک کوتاه: https://ghasedakeonline.ir/short/1109