Loading...

با درّه‌های مریخی ایران بیشتر آشنا شوید +عکس


دره‌های مریخی زگلیک شهرستان اهر در ۲۵ کیلومتری شرق شهر اهر و در نزدیکی روستای قشلاقی زَگلیک در استان آذربایجان شرقی، واقع شده‌است.

این دره‌ها در میان اهالی بومی «جیریخلار» نامیده می‌شود و به گفته برخی از ریش سفیدان محلی بخشی از دره‌ها قبلاً به بهانه های مختلف، بهره‌برداری شده است.

 

زگلیک

مریخی با عمق حدود ۵۰ تا ۱۰۰ متر به عنوان جاذبه‌ای ژئوتوریستی میان گردشگران شناخته می‌شود و به تازگی در نزدیکی این جاذبهٔ زیبا و منحصر بفرد معدن طلا کشف شده‌است. چشمه با آب سیاه رنگ تناقض بصری جالبی را با کوه‌های رسوبی زرد، قرمز و سفید این دره‌ها ایجاد می‌کند.

دره سیاه رنگ

در کنار بازدید از دره‌های مریخی می‌توان از درخت تاریخی چنار ۸۵۰ ساله نیز بازدیدی داشت و مهمان عشایر خونگرم قشلاق زگلیک نیز بود.

علاوه بر آن, این دره زیستگاه انواع مختلف جانوران از جمله خزندگان و پرندگان است که وجود این جانوران زیبایی‌های منطقه را صد چندان کرده  ولی با وجود این‌همه زیبایی و بکربودن طبیعت منطقه متأسفانه تاکنون هیچ اقدامی از سوی هیچ اداره ذیربط، به‌خصوص اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان اهر در ثبت ملی و یا معرفی مکان گردشگری انجام نشده و تنها ساکنین روستا‌های اطراف و افراد کمی که برای کوهنوردی و تفریح به این محل می‌آیند از وجود این دره زیبا آگاهی دارند و با دیدن زیبایی‌های آن لذت می‌برند.


تاریخ انتشار: ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۴
لینک کوتاه: https://ghasedakeonline.ir/short/7959
برچسب ها: