Loading...

جاذبه ها و مناطق گردشگری ایلام


استان ایلام که به نام عروس زاگرس هم شناخته میشود در غرب ایران و به مرکزیت شهر ایلام میباشد.ایلام علاوه بر تاریخ و تمدن سرشار و غنی خود از جاذبه های طبیعی فراوانی همچون مناطق کوهستانی،دشت و جنگل های زیبا و بکری برخوردار است.

 

 

استان ایلام که به نام عروس زاگرس هم شناخته میشود در غرب ایران و به مرکزیت شهر ایلام میباشد.ایلام علاوه بر تاریخ و تمدن سرشار و غنی خود از جاذبه های طبیعی فراوانی همچون مناطق کوهستانی،دشت و جنگل های زیبا و بکری برخوردار است.هر گوشه از استان ایلام دارای آب و هوای متفاوتی است بدین صورت که مناطق کوهستانی شمال و شمال شرق با آب و هوای سرد،مناطق جلگه ای غرب و جنوب غرب با آب و هوای گرمسیری و مناطق میانی معتدل میباشد.در ادامه به معرفی برخی مناطق گردشگری و طبیعی ایلام پرداخته میشود.

 

مناطق گردشگری:

 

1)کاخ فلاحتی:کاخ فلاحتی یکی از ثار تاریخی به جا مانده از دوره ی قاجار است که به دستور غلامرضا خان ساخته شد.این کاخ که با نام موزه کشاورزی هم شناخته میشود معرف معماری اصیل و زیبای قاجار است و در گذشته میان باغی بزرگ و دلباز قرار داشت اما متاسفانه در حال حاضر به احاطه ی ساختمان و خیابان ها در آمده است.

2)نقش برجسته گل گل ملکشاهی:سنگ نوشته ی گل گل شاهی یا سنگ نوشته ی آشوری که یادگاری از پادشاه آشور است با خط میخی بر دامنه ی رشته کوه کبیر حک شده است.این اثر تاریخی با وجود  طرح نیم رخ تمام قد پادشاه آشوری و سنگ نوشته ای که مربوط به فتح ایلام باستان توسط پادشاه آشوری است ترکیبی از کتیبه و نقش برجسته میباشد.

3)قلعه والی ایلام:قلعه ی والی ایلام که به دوران قاجار برمیگردد محلی برای استراحت تابستانی حاکم و والی ایلام یعنی غلام رضا خان بود.این قلعه امروزه تبدیل به موزه ی مردم شناسی ایلام شده است که گردشگران از آن بازدید میکنند.

4)طاق شیرین و فرهاد:طاق شیرین و فرهاد اثری تاریخیست که بدست فرهاد در نصف روز برای شیرین ساخته شد.این طاق تنها از سنگهای تراش خورده و بدون هیچگونه ملاتی به قصد اینکه شیرین شب را در آن به استراحت بپردازد توسط فرهاد ساخته شد.

 

مناطق طبیعی:

 

1)تنگه کافرین:تنگه ی کافرین یا تنگه ی شداد در ارتفاعات و بین کوه های کبیرکوه،دینار کوه و مانشت قرار گرفته است.این تنگه علاوه بر طبیعت بکر و جاهای دیدنی فراوان دارای آثار و بقایای تاریخی بسیاری هم میباشد.از مناطق طبیعی و دیدنی این تنگه میتوان به رودخانه و سد سیمره،آبشار کافرین،جنگل های بلوط و غارهای بی شمار اشاره کرد.یکی از تفریحاتی که هر گردشگری باید در این تنگه انجام دهد قایق رانی و آبتنی در آب رودخانه تنگه ی کافرین است زیرا شناور بودن بر سطح آب و تماشای مناظر و چشم انداز های طبیعی یکی از محبوب ترین تفریحات تنگه ی کافرین است.همچنین با توجه به اینکه این مکان منطقه ای کوهستانیست بهترین زمان برای سفر به آن فصلهای بهار و تابستان میباشد.

2)تنگه ارغوان:تنگه ی ارغوان دره ای با پوشش گیاهی زیبا و مامنی امن برای درختان ارغوان است.اگر قصد سفر به تنگه ی ارغوان را دارید بهترین زمان برای شما اردیبهشت ماه است در این ماه درختان ارغوان با شکوفه ها ی صورتی و بنفش خود چشم اندازی رویایی را بوجوود می آورند.

3)تالاب چکر:تالاب چکر یکی از مناطق طبیعی با گونه های جانوری و پرندگان زیبا و متعدد است که در غرب ایلام و منطقه ای گرمسیری قرار دارد اما با اینحال دارای آبی دائم و همیشگی است.

4)تفرجگاه جنگلی ششدار:تفرجگاه جنگلی ششدار با پوشش گیاهی حیرت انگیز و درختان سرسبز و زیبا در 5 کیلومتری ایلام قرار دارد.همچنین بهترین زمان برای بازدید از تفرجگاه جنگلی ششدار فصلهای بهار و پاییز است.

5)آبشار گچان:آبشار گچان در میان دره ای زیبا و بکر به نام دره ی گچان قرار گرفته است.دره و آبشار گچان یکی از مناطق طبیعی زیبایی است که هرساله به علت آبشار گچان و درختان گردو و بلوط و همینطور دسترسی راحت، گردشگران زیادی را به خود جذب میکند.

 

رستوران ها:

 

1)رستوران قبایل:رستوران قبایل رستورانی با فضای معمولی و محیط خوب و خانوادگیست که به ارائه ی غذاهایی همچون کباب،استیک،پاستا و غذاهای ایرانی میپردازد.این رستوران واقع در بلوار دانشجو، روبروی پمپ بنزین میباشد.

2)رستوران خلاش:رستوران خلاش رستورانی در هتل خلاش با انواع غذاهای ایرانی و کباب های خوشمزه واقع در خیابان آیت الله حیدری، میدان کشوری میباشد.

3)رستوران کبابی مراد:کبابی مراد یک رستوران با محیط معمولی اما کباب های خوشمزه و لذیذ با گوشت خالص و تازه ی گوسفندی است.منوی کبابی مراد را تماما کباب و گوشت های ذغالی با قیمت های مناسب تشکیل داده است.این رستوران واقع در شهر ایلام،مهدی آباد میباشد.

4)رستوران سعید:رستوران سعید رستورانی شیک و تمیز با انواع غذاهای ایرانی،دریایی و کباب های خوشمزه با قیمت های مناسب است.شعبه 2 رستوران سعید واقع در چالیمار،بلوار نماز،خیابان هفتم میباشد.

5)رستوران و سفره خانه سنتی باران:این رستوران رستورانی با محیط و تزئینات سنتی است که به ارائه ی انواع غذاهای محلی ایلام و غذاهای ایرانی میپردازد.همچنین این رستوران علاوه بر غذا،سرویس چای و قلیاان را هم در اختیار مشتریان میگذارد.رستوران . سفره خانه سنتی باران واقع در شهر ایلام و میدان خیام است.

 

کافه ها:

 

1)کافه کاما:کافه کاما کافه ای معمولی و آرامش بخش با انواع نوشیدنی،قهوه،بستنی،دسر و... است که در خیابان پاسداران شهر ایلام به فعالیت میپردازد.

2)کافه گرامافون:کافه گرامافون با فضایی دوست داشتنی و زیبا با انواع نوشیدنی،قهوه،کیک،بستنی و... از مشتریانش به شکل عالی پذیرایی میکند این کافه واقع در خیابان آیت الله حیدری، خیابان ولایت، بین کوچه آوند و کوچه اروند است.

3)کافه صدا:کافه صدا یکی از کافه های مدرن و کوچک شهر ایلام با انواع نوشیدنی،قهوه،کیک،برگر و... است که واقع در سعدی شمالی، خیابان پاسداران، نبش کوچه شوهانی میباشد.

 

هتل ها:

 

1)هتل زاگرس:هتل زاگرس هتلی 3 ستاره با 32 اتاق و امکانات معمولی است.از ویژگی های خوب هتل میتوان به چشم انداز زیبا، پرسنل خوش برخورد و دسترسی نزدیک به تعدادی از جاذبه های گردشگری همچون کاخ فلاحتی،قلعه ی والی و دریاچه ی تفریحی توریستی سرابله اشاره کرد.هتل زاگرس واقع در میدان امام حسین، جنب پارک جنگلی چغازسبز است.

2)هتل دالاهو:هتل دالاهو هتلی 2 ستاره با 45 اتاق و امکانات معمولی است.این هتل به لحاظ اقتصادی برای افرادی که قصد گذراندن چند روز در هتلی مناسب و خوب را دارند بسیار مناسب است.همچنین این هتل از لحاظ جغرافیایی به تعدادی از جاذبه های گردشگری همچون قلعه والی،کاخ فلاحتی و... فاصله ی نزدیکی دارد.هتل دالاهو واقع در خیابان فردوسی، نبش خیابان واسطی میباشد.

3)هتل خلاش:هتل خلاش هتلی 2 ستاره و میان رده با 22 اتاق و امکانات متوسط است.از ویژگی های این هتل میتوان به غذاهای خوشمزه ی رستوران هتل و دسترسی نزدیک به فرودگاه  و پایانه ی مسافربری اشاره کرد.هتل خلاش واقع در خیابان آیت الله حیدری، میدان کشوری است.

 

پاساژ ها:

 

1)مجتمع تجاری تفریحی آفتاب:مجتمع تجاری ایلام یکی از محبوب ترین مراکز خرید ایلام و بزرگترین مراکز خرید غرب ایران محسوب میشود.در این مجتمع افراد میتوانند تمام وسایل مود نیاز خود را همچون پوشاک،مواد غذایی،طلا و جواهر و... را پیدا کنند.همچنین وجود امکانات تفریحی همچون شهربازی،استخر و سینما باعث جذابیت دو چندان این مجتمع تجاری شده است.همچنین از ویژگی های خوب این پاساژ میتوان به وجود پارکینگ و مهد کودکی که میتوان برای خرید بهتر،بچه ها را با آسودگی به آن  سپرد اشاره  کرد.مجتمع تجاری تفریحی آفتاب واقع در بلوار آزادی، نبش آزادی 11 است.

2)مرکز خرید رازان:مرکز خرید رازان از مراکز خرید مدرن و بزرگ ایلام است که فروشگاه های آن در حال حاضر به فروش انواع کالاهای متنوع و باکیفیت از قبیل پوشاک زنانه و مردانه،کیف و کفش،شال و روسری و... میپردازند.مرکز خرید رازان واقع در 24 متری ولیعصر، شهید عبدالهی/اداره راه است.

 

 


تاریخ انتشار: ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
لینک کوتاه: https://ghasedakeonline.ir/short/6162