Loading...

جزئیات ساخت موسیقی سریال «نون. خ»


آهنگساز سریال نون. خ معتقد است موسیقی کردی تا آن حد غنی است که نمی‌توان مقوله‌ای جدید به آن اضافه کرد. او می‌گوید: ما به موسیقی سریال «نون.خ» چیزی اضافه نکرده‌ایم و بر اساس هرآنچه بوده و در همان فواصل با نت‌ها بازی کرده‌ایم.

 فصل سوم سریال «نون. خ» به کارگردانی سعید آقاخانی و تهیه‌کنندگی مهدی فرجی نوروز امسال از شبکه یک سیما پخش شد. آقاخانی در این اثر که حال و هوایی بومی دارد و قصه آن در مناطق کردنشین غرب کشور می‌گذرد تلاش کرده با تکیه بر فرهنگ کردها، فضایی رئالیستی و منطبق بر واقعیت را به مخاطبان ارائه دهد. نوع پوشش شخصیت‌ها، طراحی صحنه، گویش و بهره‌گیری از اصطلاحات پرکاربرد بومی عواملی هستند که در سریال «نون. خ» در جهت پیش برد درام مورد توجه بوده‌اند. 

اما یکی دیگر از عناصر مهم در سریال «نون. خ» موسیقی آن است که با توجه و بهره‌گیری از موسیقی غنی کردستان و کرمانشاه ساخته و ارائه شده است. 

صادق آزمند، آهنگساز سریال «نون. خ» که در دو فصل قبلی این اثر نیز در کنار سعید آقاخانی و دیگر عوامل سریال بوده، علاوه بر ابراز خلاقیت در تنظیم و ساخت تیتراژ و پر کردن فضاهای احساسی سکانس‌ها با زبان موسیقی، تلاش کرده با تکیه بر موسیقی اصیل کردی و آثار قدیمی مفاخر نسل‌های قبل کلکسیونی کامل و اصیل از موسیقی کردها ارائه دهد. او که در زمینه خوانندگی و پژوهش نیز فعال است و تجربه ساخت موسیقی فیلم‌هایی را نیز در کارنامه دارد، درباره اهمیت موسیقی کردی و روند تولید و آهنگسازی سریال «نون. خ» با ایلنا گفتگو کرد. 

دلیل اصلی موفقیت سریال «نون.خ» شناخت کامل سعید آقاخانی، بازیگران و دیگر عوامل از فرهنگ کردستان و کرمانشاه است. در این میان خودتان چقدر فرهنگ این دو منطقه را می‌شناسید و تا چه حد بر جزییات موسیقی کردها از گذشته تا حال واقفید؟ 

من از یکسو ترک هستم و از طرف خانواده مادری‌، رگ و ریشه‌ام کرد است که این موضوع بسیار کمک کننده بوده و در  شناخت من از موسیقی کردی تاثیر بسیار داشته است. من بر موسیقی مقامی کردها کاملا واقف هستم و موسیقی را با ساز کردی تنبور شروع کردم. به طور کلی تنبور، رگ و ریشه کردی خانواده ماست و از پدر و پدران و نیاکان به ما رسیده است. واقعا خوشحالم که از زمان تولد این اصالت با من همراه بوده است، به این دلیل که موسیقی کردستان بسیار غنی و پرقدمت است و مولفه‌ها و جزییات بسیار دارد. و اینکه مناطق کردنشین از گذشته تاکنون مفاخر بسیاری را به خود دیده‌اند. 

پیش از همکاری با پروژه «نون خ» تجربه‌های دیگر در ساخت موسیقی فیلم و سریال داشته‌اید؟ 

بله، قبلا ساخت موسیقی برای آثار ترکیه‌ای را به عهده داشته‌ام و آهنگسازی فیلم‌هایی را نیز به عهده داشته‌ام که در جشنواره‌های خارجی حضور یافته‌اند. با زنده‌یاد رحیم ذبیحی فیلمساز کرد که چند سال پیش در سانحه‌ای دار فانی را وداع گفت و دیگر هنرمندان کرد نیز در زمینه آهنگسازی همکاری داشته‌ام. اما در میان آنها سریال «نون. خ» یکی از متفاوت‌ترین آثاری بوده که آهنگسازی آن‌ها را به عهده داشته‌ام. یکی از ویژگی‌هایی که اثر طنز، کمدی «نون خ» را با دیگر آثار متفاوت کرده، بیان مسائل و موضوعات مختلف در طول قصه آن است که سعید آقاخانی با نویسنده اثر خیلی جزیی‌نگرانه و زیبا آن‌ها را مطرح کرده‌اند. این اتفاق باعث شده که مخاطب صرفا شاهد اثری طنز نباشد، به این دلیل که بیانگر حرف‌های جامعه است. همین موضوع بر چند و چون موسیقی اثر نیز تاثیر داشته است. 

 «نون خ» اثری طنز است که به سمت رئال بودن می‌رود و بر همین اساس و به دلیل همین اتفاق، موسیقی آن نیز باید جدی باشد، یعنی در واقع اگر قرار باشد برای اثری چون این سریال موسیقی مستقل ساخته شود آن موسیقی باید جدی باشد. اما ما به این سمت و سو نرفتیم.

 یعنی اینکه «نون خ» علاوه بر طنز بودن اثری اجتماعی نیز هست که البته معمولا طنز و کمدی با توجه به مضامین روز خواه ناخواه وجهه‌ای اجتماعی نیز پیدا می‌کنند. 

همینطور است که می‌گویید. می‌خواهم بگوییم «نون خ» اثری طنز است که به سمت رئال بودن می‌رود و بر همین اساس و به دلیل همین اتفاق، موسیقی آن نیز باید جدی باشد، یعنی در واقع اگر قرار باشد برای اثری چون این سریال موسیقی مستقل ساخته شود آن موسیقی باید جدی باشد. اما ما به این سمت و سو نرفتیم. به این دلیل که جدیت و اهمیت در همه بخش‌های موسیقی و فرهنگ کردستان وجود دارد و قبلا نیز در درباره آن‌ها صحبت شده و توسط هنرمندان نسل‌های قبل پرداخته شده‌اند؛ تا آنجا که ما نمی‌توانیم به آن چیزی بیفزاییم. بر همین اساس، کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که از دل آن گستره، بخش‌هایی را جدا کرده و آن‌ها را در خدمت اثر با قصه هم راستا کنیم. تمام آواها و نغمه‌ها و ملودی‌های موسیقی کردها دارای قدمتی هزارساله‌اند و واقعا آنقدر کامل هستند که نمی‌توان به آن‌ها چیزی جدید افزود. 

با شناختی که از موسیقی مقامی دارم به سراغ مقامات کردی تنبور رفتم و موسیقی سریال را به سمت فواصل آن بردم. اگر توجه کنید بخش‌هایی از موسیقی «نون خ» جز قسمت‌های آخر ملودی ندارند. 

همینطور است. باتوجه به گستردگی و تنوع موسیقی کردستان و کرمانشاه برای ساخت موسیقی سریال به سراغ چه بخش‌هایی رفتید؟ 

من با شناختی که از موسیقی مقامی دارم به سراغ مقامات کردی تنبور رفتم و موسیقی سریال را به سمت فواصل آن بردم. اگر توجه کنید بخش‌هایی از موسیقی «نون خ» جز قسمت‌های آخر ملودی ندارند. در اواخر سریال است که موسیقی جنبه‌ای سینمایی پیدا کرده، زیرا داستان در لوکیشن‌هایی چون معدن با اتفاقاتی پیش می‌رود که نوعی دیگر از موسیقی را می‌طلبید. جز این، بیس و بستر اصلی سریال، موسیقی مقامی است که هزاران سال قدمت دارد. 

آیا از این موضوع نگران نبودید که موسیقی زیر سایه اثر، شخصیت‌ها و آن تنوع رنگ‌ها در طراحی صحنه و لباس‌ به چشم نیاید و مورد توجه قرار نگیرد؟ 

زمانی که از کردستان حرف می‌زنیم اگر به لحاظ تاریخی کمی عقب‌تر برویم به مادها و پارت‌ها بر می‌خوریم که مادها کرد بوده‌اند و پارت‌ها فارس محسوب می‌شده‌اند که همچنان هستند. می‌خواهم بگویم موسیقی و ملودی‌های سریال، همچنین دردهایی که از زبان شخصیت‌ها بیان می‌شوند مربوط به امروز و دیروز نیستند. اگر هم در قالب فیلم یا سریال بیان نشده‌اند به این دلیل است که موقعیت آن پیش نیامده. آقای مهدی فرجی تهیه‌کننده و آقای سعید آقاخانی با لطفی که داشتند به من اعتماد کردند و من نیز این شانس را غنیمت دانستم تا با تکراری که دارم، بخش‌هایی از موسیقی غنی کردستان را بازنگری کنم و آن‌ها را به گوش مخاطبان برسانم. در نهایت واقعا نگران نبودم که موسیقی سریال شنیده نشود. البته حین کار نگرانی‌های درباره موسیقی وجود داشت اما من به کار خودم مطمئن بودم و به تهیه‌کننده و کارگردان اطمینان دادم که اثر شنیده می‌شود و مورد توجه قرار خواهد گرفت. 


تاریخ انتشار: ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
لینک کوتاه: https://ghasedakeonline.ir/short/810
. پیشنهادی
باید به سینمای اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ ایران برگردیم
شنای پروانه همچنان پر مخاطب
بهرام رادان این بار در مقام تهیه کننده به سینما می آید
«پانسیون دختران » مجوز نمایش گرفت
امیدوارم سینما به گذشته خود بازگردد
علی برجسته بازیگر و تهیه کننده درگذشت
اکران فیلم سینمایی انفرادی با بازی رضا عطاران
قسمت سوم دومینو به شبکه سه می‌آید
اپیزود جنجالی «دعوت حاتمی کیا» در فیلیمو
10 کارگردان ثروتمند و قابل احترام دنيا
بازیگران فصل دوم جوکر در کنار همسر و فرزندشان
«پانسیون دختران » مجوز نمایش گرفت
مجریانی که جایشان در تلوزیون خالیست
اکران خصوصی سریال جیران
جدال رضا فخار و شیرزاد ملک بر سر خاتون
ساخت فصل دوم جزیره به کجار رسید؟
یادداشت کنایه آمیز بازیگر سریال خسوف
چرا موسیقی «نون خ» یادآور قطعه خواننده ترکیه‌ای بود؟
سرانجام ماجرای ازدواج شیرین در سریال «نون خ»
سریال جدید بازیگر «نون خ» و سعید آقاخانی برای نوروز
پوشش جنجالی و نامتعارف ندا قاسمی در پارک
اصغر فرهادی پایه گذار سریال کمدی ماه رمضان
ساخت سری جدید سریال پرطرفدار بچه مهندس
خبر خوش برای طرفداران سریال بچه مهندس
درباره سومین فصل از سریال «ساخت ایران»