Loading...

دیدنی‌ترین راه‌آهن جهان کجاست؟ +تصاویر


در سال ۲۰۲۱ میلادی، این شاهکار بی‌نظیر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. ساخت این راه‌آهن زیبا که از ۱۷۴ پل بزرگ، ۱۸۶ پل کوچک و ۲۲۴ تونل می‌گذرد.

دیدنی‌ترین راه‌آهن جهان کجاست؟

 

سایز متن 

الف الف 

 

۹۳۲ 

۰

 

تابناک با تو/ یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین راه‌آهن‌های جهان راه‌آهن سراسری ایران است. طول این مسیر ریلی حدود ۱۳۹۳ کیلومتر است. این راه‌آهن تاریخی از شمال کشور و سواحل زیبای دریای خزر شروع می‌شود و در دشت‌های خوش‌آب‌وهوای خلیج فارس خاتمه می‌یابد. در این بخش ما قصد داریم شما را با دیدنی‌ترین راه آهن جهان آشنا کنیم.

این مسیر ریلی شگفت‌انگیز از ۴ اقلیم آب‌وهوایی مختلف می‌گذرد:

* رشته‌کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده
* دره‌های عمیق
* بیابان‌ها و شوره‌زار‌ها
* جنگل‌های تاریخی و دشت‌های پهناور

در سال ۲۰۲۱ میلادی، این شاهکار بی‌نظیر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. ساخت این راه‌آهن زیبا که از ۱۷۴ پل بزرگ، ۱۸۶ پل کوچک و ۲۲۴ تونل می‌گذرد، از سال ۱۳۰۶ تا سال ۱۳۱۷ هجری شمسی طول کشید. برای ساخت این یادگار تاریخی از بیش از ۷۰هزار کارگر، نقشه‌برداری‌های گسترده و عکس‌برداری هوایی استفاده شد.

 


مسیر‌های دیدنی راه آهن ایران
این راه‌آهن کم‌نظیر طبیعت زیبا در شهر‌های کویری مانند قم را به خانه‌های عشایری در رشته‌کوه‌های زاگرس پیوند می‌زند. زمانی که با قطار از تهران به‌سمت جنوب حرکت می‌کنید، نه‌ تنها در عرض چند ساعت حس می‌کنید فصل‌ها تغییر کرده‌اند، بلکه این‌ طور به‌ نظرتان خواهید رسید که از کشوری به کشور دیگر سفر کرده‌اید. دلیلش هم تنوع فرهنگی شمال و جنوب ایران است. در گذر از این مناطق، خواهید دید که حتی گویش‌ها هم تغییر می‌کنند.

 گردشگری در خاورمیانه
پس از جنگ جهانی دوم، گردشگری در ایران رونق یافت. از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۶، ایران مقصد اصلی گردشگران در خاورمیانه و پربازدیدتر از کشور‌هایی مثل مصر بود. پس از انقلاب اسلامی و در پی جنگ ایران و عراق، حضور گردشگران در ایران کم‌رنگ‌تر شد.

راه‌آهن سراسری ایران از کنار ده‌ها پارک ملی و پناهگاه حیات وحش می‌گذرد، از جمله:

* جنگل‌های هیرکانی که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
* قله دماوند، بلندترین قله ایران که کوه‌نوردان از سراسر جهان برای دیدنش می‌آیند.
* سازه‌های آبی شوشتر که در خوزستان واقع شده‌اند.

 


سخن پایانی
راه‌آهن سراسری ایران یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی کشورمان است. این مسیر ریلی یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین راه‌آهن‌های دنیاست. تا‌به حال به این مسیر ریلی توجه کرده بودید؟ با مطالعه سرگذشت این راه‌آهن می‌توانید یک بار دیگر تاریخ ایران را مرور کنید.

 

 

 


تاریخ انتشار: ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲٧
لینک کوتاه: https://ghasedakeonline.ir/short/9736
برچسب ها: دیدنی‌ ترین