Loading...

علامتی روی ناخن که نشانه دیابت است


بیماری دیابت نشانه های مختلفی به همراه دارد اما یکی از اصلی ترین علائم آن ایجاد برخی تغییران روی ناخن ها می باشد، مشخصات ناخن های افراد دیابتی متفاوت است.

بسیاری از مردم دنیا به دیابت مبتلا هستند و می توان گفت که این بیماری نسبت به قبل رواج بیشتری پیدا کرده است. تقریباً در کشور های بزرگ از هر سه نفر، یک نفر به دیابت مبتلا است. این بیماری همانند هر بیماری دیگری علائمی را با خود به همراه دارد که در این قسمت آن ها را به شما معرفی می کنیم. جالب است بدانید بعضی از علائم بیماری دیابت خودشان را روی ناخن نشان می دهند اما این علامت ها چیست.

یک قرمزی خفیف روی ناخن

ناخن ها معمولا در مورد سلامت بدن اطلاع رسانی می کنند بنابراین باید مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرند. بسیاری از بیماری های رایج، خودشان را روی ظاهر ناخن ها نشان می دهند که دیابت هم از این قاعده مستثنا نیست. صورتی و مسطح شدن و گاهی اوقات تغییرات شکل، ضخامت و بافت ناخن می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد. قرمزی ملایم روی قسمت پایینی ناخن می تواند علامت دیابت باشد که بسیار مهم است و باید به پزشک اطلاع رسانی کنید.

زرد و شکننده شدن ناخن

همانطور که گفتیم ناخن زرد یا شکننده می تواند علامت دیابت باشد زیرا عفونت های قارچی در افراد دیابتی بیشتر روی ناخن اثرگذار هستند. معمولاً افرادی که دیابت دارند، ناخن های متمایل به زردی دارند. علت آن هم افت قند خون در بدن آن هاست که روی کلاژن هم اثرگذار است.

ناخن دیابتی ها

وجود خطوط افقی روی ناخن

با افزایس سن، خطوط عمودی روی ناخن افراد افزایش پیدا می کند اما اگر متوجه خط های افقی روی ناخن شدید، این می تواند نشان دهنده دیابت نوع 2 باشد که به دلیل قند خون کنترل نشده اتفاق می افتد و ممکن است نشان دهنده مشکلات تیروئیدی هم باشد. پس هر وقت متوجه این خطوط شدید، به پزشک اطلاع رسانی کنید.

ارتباط ناخن و دیابت

کوتاه تر شدن ناخن ها

کوتاهی ناخن ها به دلیل جویدن یا شکنندگی اتفاق می افتد اما اگر علت آن را نمی دانید و بی دلیل اتفاق افتاده است، حتماً باید در مورد دیابت فکر کنید و تست بدهید. در موارد نادر، آسیب عصبی حاصل از بیماری دیابت می تواند باعث کوتاه شدن قد ناخن شود که معمولا ناخن ها را شکننده تر نیز می کند.


تاریخ انتشار: ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
لینک کوتاه: https://ghasedakeonline.ir/short/11125
برچسب ها: